Навигация

Що таке дренаж?

Іноді буває так, що дачні селища розташовуються в низинах, в болотистій місцевості або в інших, сильно зволожених місцях. В таких випадках без дренажу просто не обійтися. Зважаючи екологічних особливостей України дренаж необхідний практично завжди. Навіть якщо ви не відчуваєте вогкості і земля не хлюпає у вас під ногами, все одно потрібно обов’язково перевірити глибину залягання ґрунтових вод. Якщо грунтові води залягають близько до поверхні, то це веде до пригнічення і загнивання кореневої системи дерев, чагарників. Якщо рівень грунтових вод знаходиться на глибині 1-2 метрів або ще ближче до поверхні землі – необхідний дренаж грунту. Найпростішим способом відведення надлишків води є пристрій дренажних канав по периметру ділянки. Якщо грунт володіє сильною вологоємністю – доведеться проводити більш серйозні меліоративні роботи. Водний баланс (сухість або навпаки надмірна зволоженість ґрунту) залежить від розташування ділянки щодо рельєфу місцевості (низина, схил, вододіл), щільності ґрунтів, площі водозбору (внутрішнього і зовнішнього), а також від глибини залягання ґрунтових вод. Але потрібно пам’ятати: при будь-якій зміні існуючого рельєфу, особливо при створенні штучних пагорбів, важливо продумати шляхи стоку дощової та повеневої (поверхневої) води за допомогою системи осушення.

Дренаж — це система труб і споруд, призначених для керування водним балансом на ділянці (пониження рівня ґрунтових вод і подібні заходи). Для цього під рівень вод закладають спеціальні перфоровані (з отворами в стінках) дренажні труби. Дренажні труби бувають азбоцементними, керамічними (гончарними) і пластиковими (полімерними: поліетиленовими, полівінілхлоридними) діаметром від 50 до 200 мл і більше. Зрозуміло дренажні труби з часом починає замулюватися, отвори, в них забиваються частинкам грунту щоб цього не відбувалося передбачаються спеціальні оболонки з фільтруючих матеріалів. Дренаж може бути відкритим (найпростіший випадок — дренажні канави), закритим (з використанням дренажних труб) або засипних (гравійним, цегляним, бутовим). У деяких випадках для того, щоб збирати воду з дренажної системи будують спеціальні дренажні колодязі. Відкритий дренаж найпростіший. Щоб його зробити, потрібно прокопати по периметру ділянки відкриті дренажні канави шириною в півметра і глибиною 60-70 сантиметрів. Верхню частину стінки канави треба зробити під кутом 30°. Вода з них відводиться в стічну канаву, зазвичай загальну для декількох ділянок. Відкритий дренаж збирає і відводить воду з поверхні під час дощу і танення снігів. Особливо ефективні такі канави на ділянках розташованих на схилі.

Закритий дренаж більш складний у виконанні. Для нього прокладають траншею глибиною від 1 метра до 1,5 метрів і шириною 25-40 сантиметрів. Траншеї робляться з невеликим ухилом у бік дренажного колодязя або, якщо є можливість, в бік природного водотоку. Дно траншеї зазвичай вистилають піском і щебенем. На підготовлену подушку акуратно укладають дренажні труби. Потім траншею заповнюють щебенем і піском, створюючи водонесущий шар. Зверху конструкцію засипають грунтом, а поверх нього укладають шар дерну. Вода, зібрана за допомогою дренажних труб, надходить у колектор. Потім вода надходить у водоприймальний колодязь або у водоприймач (прилегла річка, струмок або яр). Іноді воду з водоприймального колодязя відкачують насосом в найближчу канаву, кювет або каналізаційний колодязь. Для нормальної експлуатації дренажної системи у місцях повороту роблять оглядові (до 50 сантиметрів під рівнем поверхні землі) або потаємні залізобетонні або пластикові дренажні колодязі. Якщо на ділянці планується зведення штучного водоймища то обов’язково повинні бути продумані шляхи, по яких вода буде безпечно витікати за межі ділянки. Дощові і талі води нерідко викликають шкідливий підйом ґрунтових вод, збільшуючи руйнівний вплив на фундаменти будівель, декоративні малі архітектурні форми та інші елементи ландшафтного дизайну. Особливо ефективним в цій ситуації буває система осушення.

Осушення — це висновок ґрунтових, поверхневих і грунтово-напірних вод за межі осушуваної території. Поверхневі води утворюються на поверхні землі в результаті випадання дощів і танення снігу. Для дощових і талих вод з дахів будівель передбачаються спеціальні поглиблення, які впадають у кільцевий дренаж з подальшим відведенням їх за межі осушуваної ділянки. Кільцевий дренаж споруджується на відстані близько 1 метра від будинку або споруди.

Ґрунтові води — це підземні води в підгрунтовому шарі. Вони агресивно ведуть себе по відношенню до бетону і кам’яної (цегельній) кладці, поступово руйнуючи їх структуру. Щоб убезпечити будинок від ґрунтової вологи треба використовувати монолітний бетон і пластифікуючі і водовідштовхувальні добавки при закладці фундаменту. Якщо система дренажу виконана професійно то поліпшується родючість грунту, знижується рівень грунтових вод, дренований грунт легше підготувати до посівних робіт, грунт краще сприймає добрива.

Не нехтуйте дренажною системою — перезволоження призводить до заболочування грунтів, рослини і споруди від цього страждають. Рослини з-за цього, можуть не зростати взагалі, а споруди обрушитися, дати тріщину. Замовивши одного разу систему дренажу, згодом ви позбавите себе від багатьох турбот.